برگزاری کرسی علمی ترویجی با عنوان «عملیاتی کردن تقریب»

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۶:۱۲ کد : ۱۹۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۴۹
برگزاری کرسی علمی ترویجی با عنوان «عملیاتی کردن تقریب»

کرسی علمی ترویجی با عنوان: «عملیاتی کردن تقریب» یکشنبه 23 اردیبهشت در سالن جلسات دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، که همزمان به صورت آنلاین هم برگزار می شد، دکتر رسول زرچینی ارائه دهنده طرح، به تبیین نظریه خود در باب تقریب مذاهب اسلامی پرداخت.

وی با بیان اینکه این طرح نامه پیش تر در رساله دکتری ایشان و نیز دو مقاله علمی دیگری گزارش شده است، افزود: «تقریب به مثابه رشد» نظریه ای است که از سطح علما و اندیشمندان و یا پیروان مذاهب گذر کرده و در میان توده مردم به این مقوله پرداخته است.

این پژوهشگر فرهنگی با تقسیم بندی های فعالان حوزه تقریب، اصالت گرایی و صداقت در بیان دیدگاهها را صحیح ترین رویکرد برشمرد و افزود: نظریه بنده بر پایه تکمیل گرایی است به این معنا که حقایق و یا دانش را می توان از «دیگری» آموخت و خود را می توان بدین وسیله رشد داد.

فارغ التحصیل دانشگاه خوارزمی در بخشی از سخنان خود به دو نوع رابطه «من و آنی» و «من و تویی» اشاره داشت و افزود: رابطه «من و تویی» یک رابطه تنگاتنگ و مسئولیت پذیرانه است و در این نوع رابطه من انسان، دیگری را خود فرض می کنم و برای کم کردن رنج «دیگری» تعاون و همکاری می کنم.

در ادامه این نشست دکتر مهدی فرمانیان رئیس دانشکده مطالعات ملل اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب به عنوان یکی از ناقدان به نقد و بررسی طرح نامه ارائه شده پرداخت و ضمن تقدیر از کار انجام شده افزود: به نظر من هنوز اراده دهنده طرح نامه، چارچوب مشخصی برای نظریه خود ندارند و مشخص نیست می خواهند چکار کنند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه با طرح پرسشی که این نظریه چه دستاودی می تواند داشته باشد؟ ادامه داد: اگر چه در این طرحنامه ادعای نظریه شده است ولی وارد فاز عملیاتی شده است که مردم باید زندگی مومنانه و صادقانه و ... داشته باشند اما چگونه؟

دکتر مصطفی ذوالفقار طلب یکی دیگر از ناقدان این نشست علمی بود که به نقد خود پرداخت و خاطر نشان ساخت: دغدغه جهان امروز نظریه پردازی نیست و در طول تاریخ با تفاوت دیدگاههای مختلف، بر سر «تقریب مذاهب» با تعریف خاصی اتفاق نظر میان علما و دانشمندان اسلامی صورت گرفته و آنچه مهم است عرصه عملیاتی کردن تقریب است.

در پایان این نشست دکتر مهدی جمالی فر از اعضای هیات علمی دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی که دبیری جلسه را به عهده داشتند، جمع بندی مختصری از بحث ارائه دادند.

گفتنی است این کرسی علمی ترویجی ذیل «کارگروه ملی مذاهب اسلامی» که یکی از مأموریت های دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی میباشد برگزار گردید.


نظر شما :